High school football all-state teams – Richmond.com


Class 6

First-team offense: QB: Brendon Clark, Manchester, Sr.; C: James Bell, Manchester, Jr.; OL: Will Pritchard, Manchester, Sr.; Jakai Moore, Patriot, Sr.; Tyler Stephens, Ocean Lakes, Jr.; Omega Williams, Oscar Smith, Jr.; RB: Tyquan Brown, Freedom-WB, Sr.; Chris Tyree, Thomas Dale, Jr.; Isaiah Todd, Manchester, Jr.; WR: Taylor Morin, Westfield, Sr.; Tre Clark, Manchester, Sr.; Brandon Brock, Oscar Smith, Sr.; TE: Ryan Coll, Battlefield, Sr.; K: Riley Allison, W.T. Woodson, Sr.; KR: Josh Sarratt, Colonial Forge, Sr.; Util: K.J. McNeil, Manchester, Sr.

First-team defense: DL: Hakeem Beamon, Manchester, Sr.; Josh Fuga, Freedom-WB, Sr.; Elijah Alston, Oscar Smith, Sr.; DE: Deondre Davis, Oscar Smith, Sr.; Craig Payne, W.T. Woodson, Sr.; LB: Eugene Asante Westfield, Sr.; Cameron Williams, Ocean Lakes, Sr.; Jaden Davis, Manchester, Sr.; Christian Yost, W.T. Woodson, Sr.; DB: Cam’ron Kelly Oscar Smith, Sr.; Tayvion Land, Ocean Lakes, Sr.; Taylor Miron, Westfield, Sr.; Josh Sarratt, Colonial Forge, Sr.; P: Mark Applegate, Oakton, Sr.; PR: Tayvion Robinson, Cox, Sr.; Util: Shawn Hamilton, Ocean Lakes, Sr.

Offensive player of the year: Brendon Clark, Manchester, Sr.

Defensive player of the year: Hakeem Beamon, Manchester, Sr.

Coach of the year: Tom Hall, Manchester

Second-team offense: QB: Noah Kim, Westfield, Jr.; C: Brian Jewell, Westfield, Sr.; OL: Vershon Lee, Freedom-WB, Jr.; Josh Fuga, Freedom-WB, Sr.; Ashalam Matchingtouch, Manchester, Sr.; Mason Rega, Colonial Forge, Jr.; RB: Brandon Walker, Madison, Sr.; Lamonte James, Woodbridge, Sr.; Ernesto Bowen, Colonial Forge, Sr.; WR: Collin Harding, Manchester, Sr.; Shawn Hamilton, Ocean Lakes, Sr.; Josh Sarratt, Colonial Forge, Sr.; TE: Ethan Chang, Marshall, Jr.; KR: Saadiq Hinton, Westfield, Sr.; Util: Tayvion Robinson, Cox, Sr.

Second-team defense: DL: Joe Clancy, Westfield, Sr.; Jordan Green, Ocean Lakes, Sr.; Chase Harley, Colonial Forge, Jr.; DE: Michael Vinson, Colonial Forge, So.; Jalen Howard, Woodbridge, Sr.; LB: Horace Sawyer, Oscar Smith, Sr.; Josh Ahern, Lake Braddock, Sr.; Cortez Jackson, Freedom-WB, Sr.; Oliejah Louissaint, Colonial Forge, Sr.; Tre Clark, Manchester, Sr.; Jason Hawkins, Freedom-WB, Jr.; Kwame Dehaney, Manchester, Sr.; Saadiq Hinton, Westfield, Sr.; P: Justin Kapp, Charles Colgan, Sr.; PR: Tre Clark, Manchester, Sr.; Util: James Strans, W.T. Woodson, Sr.


+4 

Nansemond River at Highland Springs Class 5A state football semi

Highland Springs’ Christian White (12) stops Nansemond River’s Marcel Lewis in 2017 state semifinals.



Class 5

First-team offense: QB: D’Vonte Waller, Highland Springs, Sr.; C: Deandre Owens, Highland Springs, Sr.; OL: Evan Robinson, Highland Springs, Jr.; Suirad Ware, Highland Springs, Jr.; Donovan Beaver, Massaponax, Sr.; Alex Nandury, Stone Bridge, Sr.; RB: Eric McDaniels, Henrio, So.; Devyn Ford, North Stafford, Sr.; Dakwandre Marshall, Falls Church, Sr.; WR: Antwane Wells, Highland Springs, Sr.; Tai Felton, Stone Bridge, So.; KeAndre Lambert, Maury, Jr.; TE: Aaron Bowers, Lee-Davis, Sr.; K: Jonathan Kim, Massaponax, Sr.; KR: Tremayne Talbert, Highland Springs, Sr.; Util: Jonathan Melvin, Kecoughtan, Sr.

First-team defense: DL: Evan Robinson, Highland Springs, Jr.; Suirad Ware, Highland Springs, Jr.; Ben Smiley, Indian River, Sr.; Paul Moore, Stone Bridge, Sr.; DE: Keeron Henderson, Highland Springs, Sr.; Chase McGowan, North Stafford, Sr.; Lavar Teal, Henrico, Sr.; Christian White, Highland Springs, Sr.; Dalton Young, John Champe, Sr.; Ashawn Moore, Indian River, Sr.; DB: Malcolm Greene, Highland Springs, Jr.; Tremayne Talbert, Highland Springs, Sr.; Payton Hunter, Stone Bridge, Sr.; Sheridan Jones, Maury, Sr.; P: Tyler Warren, Atlee, Jr.; PR: Tremayne Talbert, Highland Springs, Sr.; Util: Dean Ferguson, Potomac Falls, Jr.

Offensive player of the year: Devyn Ford, North Stafford, Sr.

Defensive player of the year: Christian White, Highland Springs, Sr.

Coach of the year: Loren Johnson, Highland Springs

Second-team offense: QB: Mitch Griffis, Broad Run, Jr.; C: Will Moore, Tuscarora, Sr.; OL: Alim Hunter, Henrico, Sr.; Ben Ball, Stone Bridge, Sr.; Jack Forsyth, Falls Church, Sr.; Chandler Perry, Kecoughtan, Sr.; RB: Tre Mason, L.C. Bird, Jr.; Shy’Re McKeiver, Highland Springs, Sr.; Tim Baldwin, Broad Run, Jr.; WR: Ali Jennings, Highland Springs, Sr.; Holt Eagan, North Stafford, Jr.; Tyler Savage, John Champe, Jr.; TE: Isaiah Smith, Bethel, So.; K: Hayden Baron, Stone Bridge, Sr.; KR: Josiah Garmon, John Champe, Sr.; Util: Ethan Gick, Tuscarora, Jr.

Second-team defense: DL: Isaac Abel, Atlee, Sr.; Alonzo Ford, Varina, Jr.; Bramon Lane, North Stafford, Sr.; Chris Taylor, John Champe, Sr.; DE: Lamar Teal, Henrico, Sr.; Mikail Kamara, Stone Bridge, Jr.; LB: Khalil Finger, Henrico, Sr.; Chaz Allison, Broad Run, Jr.; Dwayne Williams, North Stafford, So.; Mason Gordon, Stone Bridge, Sr.; DB: David Laney, Highland Springs, Sr.; Shawn Asberry, North Stafford, So.; Ajani Cuevas-Gillis, Stone Bridge, Sr.; Jalen Coker, Potomac Falls, Jr.; P: Luca Weber, Maury, So.; PR: Payton Hunter, Stone Bridge, Sr.; Util: Tavarus Short, Highland Springs, Jr.


+4 

20181020_SPO_BIRD_JM05

Monacan QB Stone Snyder is brought down by L.C. Bird’s Tyson Pledger (9) and Ramon Brown at Bird H.S. on Friday, Oct. 19, 2018.



Class 4

First-team offense: QB: Graham Walker, Woodgrove, Sr.; C: Dominick Caputo, Woodgrove, Sr.; OL: Jimmy Christ, Dominion, Jr.; Elijah Washington, Lafayette, Sr.; Jacob Edwards, Dinwiddie, Sr.; Mike Wilson, Woodgrove, Sr.; RB: Malik Newton, Lake Taylor, So.; Tre Holmes, Eastern View, Sr.; Keenan Cupit, Jefferson Forest, Jr.; WR: Javon Harvey, Lake Taylor, Sr.; Ben Castellano, Woodgrove, Sr.; Blake Leake, Eastern View, Jr.; TE: Ikeem Wright, Lake Taylor, Jr.; K: Garrett Hutchinson, Eastern View, Jr.; KR: Ty Foster, E.C. Glass, Jr.; Util: Stone Snyder, Monacan, Sr.

First-team defense: DL: Jordan Berkowitz, Woodgrove, Sr.; Holden Fretz, E.C. Glass, Jr.; Tavion Copeland, Lake Taylor, Sr.; DE: Corey Holloway, Lake Taylor, Sr.; Nick Lockhart, Woodgrove, Sr.; LB: Brandon Smith, Louisa, Sr.; Ikeem Wright, Lake Taylor, Jr.; Trey Canady, Lafayette, Sr.; Payne Bauer, Sherando, Jr.; DB: Javon Harvey, Lake Taylor, Sr.; Blake Leake, Eastern View, Jr.; Warren Horsely, E.C. Glass, Sr.; Mike Rodgers, Lafayette, Sr.; P: Gavin Stone, Riverside, Sr.; PR: Keyshawn Butler, Eastern View, Sr.; Util: Ralphel Byrd, Lake Taylor, Sr.

Offensive player of the year: Graham Walker, Woodgrove, Sr.

Defensive player of the year: Brandon Smith, Louisa, Sr.

Coach of the year: Mike Skinner, Woodgrove

Second-team offense: QB: K’ymon Pope, Dinwiddie, Sr.; C: Ed Coombs, Lafayette, Sr.; OL: Tavion Copeland, Lake Taylor, Sr.; Adam Lillard, Eastern View, Sr.; Ja’Cori Kittrell, E.C. Glass, Sr.; Keith Gouveia, Sherando, So.; RB: Zin White, Courtland, Sr.; T.J. Washington, Sherando, Sr.; K.J. Lewis, Woodgrove, Jr.; WR: Thomas Coffey, Blacksburg, Sr.; Justin Barnett, E.C. Glass, Sr.; Teon Powell, Monacan, Jr.; TE: Cameron Beebe, Woodgrove, Sr.; K: Jack Hendren, Sherando, So.; KR: T.J. Washington, Sherando, Sr.; Util: Sam Dantzler, William Byrd, Sr.

Second-team defense: DL: Jacob Edwards, Dinwiddie, Sr.; Christian Wilkerson, Lafayette, Jr.; Parris Owen, Eastern View, Sr.; DE: Avery Sites, Eastern View, Sr.; Nick Corbit, Sherando, Sr.; LB: Zachary Brown, Eastern View, Sr.; Carl Poole, GW-Danville, Sr.; Drew Babcock, Blacksburg, Sr.; JoJo Doleman, Sherando, Sr.; DB: Malachi Haynes, Woodgrove, Sr.; Shyheem Lewis, Courtland, Jr.; Luke Goforth, Blacksburg, Jr.; Alex Washington, Louisa, Sr.; P: Fletcher Whalen, Warhill, Sr.; PR: Javon Harvey, Lake Taylor, Sr.; Util: Chance Graves, Eastern View, Jr.


+4 

20180922_SPO_PETERSBURG_05

Hopewell’s Sean Wood-Allen (6) eludes a Petersburg defender during a punt return at Petersburg Fri. Sept. 21, 2018.



Class 3

First-team offense: QB: Jabari Blake, Heritage, Sr.; C: Ryan Dowdy, Lord Botetourt, Sr.; OL: Josiah Silver, Phoebus, Jr.; Darius Randolph, Heritage, Sr.; Jesse Hanson, Lord Botetourt, Sr.; Colston Powers, Lord Botetourt, So.; RB: Robert Briggs, Hopewell, So.; K.J. Vaughan, Heritage, Jr.; Hunter Rice, Lord Botetourt, So.; WR: Barry Hargraves, Phoebus, Sr.; Hasani Rivera, Heritage, Sr.; Christian Fisher, Northside, Jr.; TE: Zach Coldsnow, Tabb, Sr.; K: Trey Rice, Lord Botetourt, Sr.; KR: Sean Wood-Allen, Hopewell, Sr.; Util: TreVeyon Henderson, Hopewell, So.

First-team defense: DL: Reggie Ruffin, Hopewell, So.; Austin Gilliam, Phoebus, So.; Darius Randolph, Heritage, Sr.; DE: Antwauan Powell-Ryland, I.C. Norcom, Jr.; Krystian Rivera, Heritage, Jr.; LB: Taurus Jones, I.C. Norcom, Sr.; Corey Wilson, Phoebus, Jr.; Zyreon Jones-Walker, Hopewell, Sr.; Vonte Pannell, Heritage, Sr.; DB: Latrelle Smith, Phoebus, Sr.; TreVeyon Henderson, Hopewell, So.; Chris Meggison, Heritage, Sr.; Evan Eller, Lord Botetourt, Jr.; P: Keegan Vaughn, Thomas Jefferson, Sr.; PR: Latrelle Smith, Phoebus, Sr.; Util: Kaiveon Cox, Hopewell, Jr.

Offensive player of the year: Jabari Blake, Heritage, Sr.

Defensive player of the year: Evan Eller, Lord Botetourt, Jr.

Coach of the year: Brad Bradley, Heritage

Second-team offense: QB: Jalen Jackson, Northside, Sr.; C: Dylan Powers, Spotsylvania, Jr.; OL: Ron Webster, Hopewell, Jr.; Grant Hibbert, Culpeper, Sr.; K.J. Burks, Heritage, Sr.; Ethan Blank, Northside, Jr.; RB: Rodney Hammond, Booker T. Washington, So.; Jaylen White, Phoebus, Jr.; Princeton Hall, Northside, Sr.; WR: Sean Wood-Allen, Hopewell, Sr.; Daron Colbert, Culpeper, Sr.; Jake Dewease, Lord Botetourt, Sr.; TE: Isaiah Ramadane, Spotsylvania, Sr.; K: Chris Cline, Brookville, Sr.; KR: Isaac Jackson, George Wythe, Sr.; Util: Micah Glaze, Brookville, Sr.

Second-team defense: DL: Jake Very, York, Sr.; Jesse Hanson, Lord Botetourt, Sr.; Gavyn Preston, Northside, Jr.; DE: Josiah Silver, Phoebus, Jr.; George Moseley, Culpeper, Sr.; LB: Blake Polleri, Culpeper, Sr.; Drake Schaeffer, Liberty-Befored, Sr.; Hunter Rice, Lord Botetourt, So.; Jacob Elliott, Northside, Jr.; DB: Casaan Dixon, I.C. Norcom, Sr.; Thailand Baldwin, Phoebus, Jr.; Kyron Thomas, Heritage, Jr.; Jake Dewease, Lord Botetourt, Sr.; P: Jacob Kerrick, Magna Visata, Jr.; PR: Evan Eller, Lord Botetourt, Jr.; Util: Micah Glaze, Brookville, Sr.


+4 

20181209_SPO_GOOCHLAND-RIC0027396279

Goochland Bulldogs captain Sam Brooks (8) watches the coin toss prior to the game against the Graham G-Men. Photo by Michael Shroyer



Class 2

First-team offense: QB: Cameron Allen, Graham, Sr.; C: Justin Hawk, Goochland, Sr.; OL: Connor Duncan, Goochland, Jr.; Logan Dofflemyer, East Rockingham, Sr.; Ben Cox, Radford, Jr.; Brandon Burch, Union, Sr.; RB: J’wan Evans, East Rockingham, Sr.; P.J. Prioleau, Radford, So.; Trenton Adkins, Ridgeview, So.; WR: Darrias Brown, East Rockingham, Sr.; Kyle Clanton, Central-Woodstock, Sr.; Devin Lester, Graham, Jr.; TE: Hunter Schmidt, Poquoson, Sr.; K: Kevi Forrest, Richlands, Jr.; KR: Kyle Clanton, Central-Woodstock, Sr.; Util: Justice Marshall, Radford, Jr.

First-team defense: DL: Jamal Carter, Goochland, Sr.; Declan Franklin, Central-Woodstock, Sr.; Maxx Philpott, Glenvar, Sr.; DE: Hunter Schmidt, Poquoson, Sr.; Ethan Hoffman, Radford, Jr.; LB: Sam Brooks, Goochland, Sr.; Max Barrett, Poquoson, Sr.; Colby Street, Glenvar, Jr.; Nick Kastners, Graham, Jr.; DB: Devin McCray, Goochland, Jr.; Jaylin Taylor, Radford, Sr.; Cameron Allen, Graham, Sr.; Devin Lester, Graham, Jr.; P: Levi Forrest, Richlands, Jr.; PR: Marc Gresham, King William, Jr.; Util: Kindrick Braxton, Goochland, Sr.

Offensive player of the year: Cameron Allen, Graham, Sr.

Defensive player of the year: Cameron Allen, Graham, Sr.

Coach of the year: Tony Palmer, Graham

Second-team offense: QB: Dylan Williams, East Rockingham, Sr.; C: Grayson Manning, Central-Woodstock, Sr.; OL: Kyle Hess, Amelia, Sr.; Tommy Riffe, King William, Sr.; Declan Franklin, Central-Woodstock, Sr.; Maxx Philpott, Glenvar, Sr.; RB: Carter Rivenburg, Buffalo Gap, Sr.; Bradey Loder, Glenvar, Jr.; Seth Stanley, Lebanon, Sr.; WR: Howard Divens, Amelia, Sr.; River Clonch, James River-Buchanan, Sr.; Taylor Horn, Richlands, Sr.; TE: Chance Langston, Marion, Jr.; K: Jacob Hayward, Goochland, Sr.; KR: Ziayahn Jackson, Amelia, Sr.; Util: Marc Gresham, King William, Jr.

Second-team defense: DL: Porter Doughty, Poquoson, Sr.; Kaden Bush, East Rockingham, Sr.; Will Moss, Marion, Jr.; DE: Jamon Reed, Amelia, Sr.; Anthony Kee, East Rockingham, Sr.; LB: Trenton Morris, East Rockingham, Jr.; Zach Abrams, Central-Woodstock, Sr.; Robert Callaham, Appomattox, Sr.; Justice Marshall, Radford, Jr.; DB: Colten Hicks, Poquoson, Sr.; Kyle Clanton, Central-Woodstock, Sr.; Tez Booker, Appomattox, So.; Chris Shinault, Graham, Sr.; P: Nick Fariss, Appomattox, Sr.; PR: Kyle Clanton, Central-Woodstock, Sr.; Util: P.J. Prioleau, Radford, Sr.



Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.